Szem egészsége Algákkal

Algák hatása a szemre

A vegyi anyagokból származó gyógymódok soha nem állnak előnyben a természet termékeivel. Thomas A. Edison

A jó látás és a szem egészsége

aggodalomra ad okot mind a fiatalok, mind az idősek számára. A homályos látás, a szem megerőltetése, a szem fáradtsága és irritációja csak néhány a gyakori betegségek közül, amelyeket tapasztalunk. A súlyosabb állapotok közé tartozik a szürkehályog és az életkorral összefüggő makula degeneráció (ARMD), amelyek a degeneratív sejtek egészsége és a felhalmozódott szabad gyökök károsodása miatt alakulnak ki. Tanulmányok kimutatták, hogy az antioxidánsok fontos szerepet játszanak a szem egészségének fenntartásában és az olyan súlyos állapotok megelőzésében, mint a szürkehályog és az ARMD

A szürkehályog kialakulását oxidatív stressz okozhatja

A szürkehályog a szem átlátszó lencséjének zavarosodása. A szürkehályogot oxidatív stressz okozhatja, amely károsítja a lencsefehérjét. Az antioxidánsok helyreállítják az oxidatív stressz okozta károkat, így az antioxidánsok megakadályozhatják a szürkehályog okozta látásromlást és megállíthatják a szürkehályog kialakulásának folyamatát.

Antioxidánsok segít megelőzni makula degenerációt (ARMD)

Az ARMD a visszafordíthatatlan látásvesztés egyik vezető oka az egész világon. Életünk során a normál anyagcsere-folyamatok és az UV-fény felszívódása szabad gyököket és oxidálószereket termel, amelyek károsítják a szem fotoreceptorait. Ez károsodott funkcióhoz és idővel a retina központi része, a makula degenerációjához vezet. Az antioxidánsok kiküszöbölhetik ezeket a szabad gyököket és oxidálószereket, ami segít megelőzni a makula további sejtkárosodását.

Antioxidáns kutatások

Az antioxidáns kutatások az élet meghosszabbításának és az általános egészség tanulmányozásának egyik pillére. Egyes antioxidánsok, mint például az R(+)-liponsav és a teljes spektrumú C-vitamin, nagyobb tudományos érdeklődést érdemelnek, mint mások. Ezek az antioxidánsok az antioxidánsok elit alcsoportját alkotják egyedi tulajdonságaik, hatásmechanizmusaik, központi jelentőségük vagy kivételes hatásuk miatt.

Antioxidáns Algák szemre gyakorolt hatása

Akkor miért érdemes az Algákat  beilleszteni az étrendünkbe?  Csak három karotinoid (egyfajta antioxidáns) van, amelyek képesek áttörni a vér-agy gátat és a vér retina gátat, ezáltal lehetővé téve számukra az oxidatív stressz enyhítését az agyban, a szemben és a központi idegrendszerben. 

Három karotinoid  (áttöri a vér-agy gátat és a vér-retina gátat): 

  • Lutein 
  • Zeaxantin 
  • Asztaxantin

Az  Algák    mindhármat tartalmazzák,  (Spirulina, Chlorella, Kelp, Lithothamnium, Haematococcus  P. ) számos más ismert hasznos karotinoid mellett, sőt olyanokat is, amelyeket még nem azonosítottak.

Luteinnel, Zeaxantin, Astaxanthin - karotinoidokkal végzett vizsgálatok

 azt mutatják, hogy segítenek csökkenteni az életkorral összefüggő makula betegség kockázatát az időseknél. Kimutatták, hogy az Astaxanthin csökkenti az ARMD kockázatát, valamint védi a ciliáris testet, a szem azon részét, amely a lencsét szabályozza a káros oxidatív stressztől.

Az Astaxanthin bőségesen megtalálható a tengeri környezetben, különösen az algák és a planktonok között. Az Algák közül  a Heomatoccocus pluvialis alga tartalmazza a legmagasabb  Astaxanthin    szintet.

Az Astaxanthin    egyedülálló molekuláris szerkezettel rendelkezik: poláris végcsoportjai képesek a sejtmembránt alkotó lipid kettősréteg mindkét oldalához kötődni. Ebből a helyzetből az  Astaxanthin    gátolja a sejtmembrán oxidációját, ezáltal védi a sejt többi részét a potenciálisan káros oxidációtól. Az  Astaxanthin   a szabad gyököket is képes eltávolítani azáltal, hogy hozzáadja őket a szerkezetéhez, ahelyett, hogy feláldozna egy atomot vagy elektront, ami azt jelenti, hogy a legtöbb antioxidánssal ellentétben az  Astaxanthin    sokkal kevésbé valószínű, hogy enyhe szabad gyökké válik közvetlenül az eltávolítás után. Ez azt is lehetővé teszi, hogy az  Astaxanthin   biológiailag aktívabb legyen, lehetővé téve több szabad gyök csapdába ejtését és eltávolítását, mint a legtöbb más antioxidáns.

Szemkoordináció Astaxanthin

Az asztaxantinnak a szem egészségére gyakorolt jótékony hatásai közé tartozik a ciliáris test fokozott alkalmazkodása, a retina fokozott véráramlása és gyulladásgátló tulajdonságai. A ciliáris test magában foglalja a ciliáris izmot, amely a lencse és a tanuló között húzódik. Az akkomodáció ezen izom azon képességére utal, hogy beállítja a lencse vastagságot, hogy a fényt a retinára fókuszálja. Ha a szem hosszabb ideig egy rögzített tárgyra összpontosít, izomgörcsök és a fáradtság egyéb jelei jelentkezhetnek. Az akkomodációs reakciót úgy értékelik, hogy mérik azt a sebességet, amellyel a ciliáris test reagál a vizuális fókusz változására.    Minél gyorsabban tud újra fókuszálni a ciliáris test, annál jobb az akkomodációs reakció.

Két 2005-ben végzett tanulmány mérte az Astaxanthin-kiegészítőket szedő emberek  akkomodációs  reakcióját. Az  Astaxanthin   csoport körülbelül 46% -kal gyorsabb volt, mint a placebo csoport. Ez azt jelenti, hogy azok, akik  Astaxanthint szedtek, 46% -kal gyorsabban észlelték a mozgó tárgyakat, mint azok, akik nem. Továbbá két másik vizsgálat külön-külön megállapította, hogy az  Astaxanthin   körülbelül 11% -kal növelte a retina véráramlását (több táplálékot biztosítva) emberekben, és közel 80% -kal csökkentette a ciliáris sejtek gyulladását

Hivatkozások:

Nagaki Y. és mtsai, 2005. Az asztaxantin hatása a retina kapilláris véráramlására normál önkéntesekben. Journal of Clinical Therapeutics &; Medicines 21(5):537-542 (japánul).

Takahashi N., és Masayoshi, K., 2005. Az asztaxantin hatása az alkalmazkodó gyógyulásra. Journal of Clinical Therapeutics &; Medicines 21(4):431-436 (japánul)

Miki W., Állati karotinoidok biológiai funkciói és aktivitása. Pure és Appl. Chem. 1991; 63:141-6. Simizu N és mtsai. Karotinoidok, mint szingulett oxigénkioltók tengeri élőlényekben. Halászati Sci. 1996; 62:134-7.

Babish JG. Szinergikus antioxidáns aktivitást mutató összetétel. Amerikai szabadalom 2000-ben.

Babish JG. Karotinoidokat és tokotrienolokat tartalmazó, szinergikus antioxidáns hatású készítmények. Amerikai szabadalom 2000-ben.

Nagaki Y, et al. (2002) Az asztaxantin hatása az akkomodációra, a kritikus villódzásfúziókra és a minta kiváltott potenciáljára a vizuális kijelző terminál dolgozóiban. J. Trad. Med., 19(5): 170-173.

Naito T, et al. (2004) A diabéteszes nefropátia megelőzése asztaxantinnal történő kezeléssel diabéteszes db/db egerekben. Biofaktorok 20: 49-59.

Uchiyama K, et al. (2002) Az asztaxantin védi a sejteket a glükóz toxicitástól diabéteszes db/db egerekben. Redox jelentés 7(5): 290-292.

Kupcinskas L, et al. Az antioxidáns asztaxantin hatékonysága funkcionális dyspepsia kezelésében Helicobacter pylori gastritisben szenvedő vagy nem szenvedő betegeknél: prospektív, randomizált, kettős-vak és placebo-kontrollos vizsgálat. Eur. J. Gastroint és Hepat. (Sajtó alatt).

Lignell és munkatársai (1999). 12. Nemzetközi Karotinoid Szimpózium, Cairns, Queensland, Ausztrália. Az asztaxantin antioxidáns biztonságossága, tolerálhatósága és hatékonysága a Helicobacter pylori fertőzés kezelésében.

Malmsten C. (1998) Az asztaxantinban gazdag algaliszttel történő étrend-kiegészítés javítja az izmok állóképességét – kettős vak tanulmány férfi hallgatókon. Karolinska Intézet, Stockholm, Svédország (kiadatlan).

Nitta T. és mtsai., 2005. Az asztaxantin hatása a szállásra és az asztenópiára – dóziskereső vizsgálat egészséges önkénteseken. Journal of Clinical Therapeutics &; Medicines 21(5):543-556 (japánul).

Shiratori K és mtsai, 2005. Az asztaxantin hatása a szállásra és az asztenópiára – hatásosság-azonosítási vizsgálat egészséges önkénteseken -. Journal of Clinical Therapeutics &; Medicines 21(6):637-650 (japánul).

Nakamura A, et al., 2004. A látásfunkció megváltozása perorális asztaxantint követően. Rinsho Ganka (Jpn J Clin Ophthalmol) 58(6) : 1051-1054 (japánul).

Sawaki K. és mások, 2002. A sportteljesítmény előnyös a természetes asztaxantin szedéséből, amelyet látásélesség és izomfáradtság jellemez az emberekben. Journal of Clinical Therapeutics &; Medicines 18(9):73-88 (japánul).

Nagaki Y. és mtsai, 2002. Az asztaxantin akkomodációra, kritikus villódzásfúzióra és mintavizuális kiváltott potenciálra gyakorolt hatása a vizuális megjelenítő terminális dolgozókban. Journal of Traditional Medicines 19(5):170-173 (japánul).

Forrás  

Roland Thomas     

Amerikai Természetgyógyászati Orvosi Szövetség tagja  

The Magic Is BAC

Shopping Cart