Vérnyomás, koleszterin, szívbetegségek okai 

Mi okozza a vérnyomás, koleszterin szív-érrendszeri tüneteket

Algák tápanyagai hozzájárulnak a koleszterin, szív-érrendszer tünetek enyhítéséhez

“Az emberi anyagcsere a sejtszinttől a szervek szintjéig működik, mint a szív- és érrendszer nagyszerű példájában

Ezeknek az anyagcseréknek a szabályozása teljes mértékben a neurovegetatív rendszertől függ: közvetlenül hormonokon és peptideken keresztül, és közvetetten számtalan más bio-feedback kölcsönhatáson keresztül. Az agytörzsek hatékony sejttáplálása elengedhetetlen  az összetett folyamatok az optimalizálásához.”
– Dr. Michael Kiriac, PhD

2004-ben egy wisconsini előadás rövid szünetében Dr. Kiriac átadott nekem egy darab papírt, amelyen ez a három mondat volt franciául írva, és megkért, hogy fordítsam le angolra, hogy aznap este bemutathassuk a koncepciót a közönségünknek.

Abban az időben csak általánosságban értettem, hogy mit magyaráz, de néhány évvel később, Dr. Kiriac-kal folytatott további beszélgetések, reflexiók és más saját kutatásaim után megértettem, mire gondolt. Ma világosabb “ok és okozat” megértésem van erről a ” összetett folyamatok  “, és ezt szeretném megosztani veletek a következőben.

A szív- és érrendszeri (vérnyomás) betegségek hagyományos orvosi nézete

Szívelégtelenség

Bal oldali szívelégtelenség vagy jobb oldali szívelégtelenség. A szívelégtelenség olyan állapot, amelyben a szív nem képes elegendő vért pumpálni az egész testben. A szívelégtelenség nem szívroham, és nem jelenti azt, hogy a szíved leállt, vagy hamarosan leáll. Ez azt jelenti, hogy a szíved nem képes úgy pumpálni a vért, ahogy kellene. Az Egyesült Államokban körülbelül 5 millió embert diagnosztizáltak szívelégtelenséggel, és további milliókat nem diagnosztizáltak. Évente legalább 300 000 halálesethez járul hozzá.

Szívroham

 Miokardiális infarktusnak is nevezik. Szívroham akkor fordul elő, ha a szív egy részének véráramlása hosszabb ideig elzáródik, ami a szívizom adott részének károsodását vagy halálát eredményezi. Az Egyesült Államokban évente több mint egymillió ember szenved szívrohamot, és körülbelül fele meghal benne (500 000). Sokan maradandó szívkárosodást szenvednek vagy meghalnak, mert nem kapnak azonnal segítséget.

És több millió esetben drasztikus intézkedéseket hoznak a szív- és érrendszeri betegségek kezelésére, például koszorúér-bypass műtétet, hálócsövek (“sztentek”) elhelyezését az artériákban, hogy nyitva tartsák őket, vagy a szív teljes cseréjét (szívátültetés).

Bár hihetetlen, hogy a modern orvostudomány lehetővé teszi számunkra, hogy ezeket a műveleteket elvégezzük, hajlamosak vagyunk figyelmen kívül hagyni azt a tényt, hogy a legtöbb esetben súlyos mellékhatásokkal súlyosan gyógyszerezik a beteget, megbénultak, gyengék és nem produktívak egész életük hátralévő részében.

Vérnyomás magas koleszterin

Az ateroszklerózis (artériás plakk) vérnyomás problémákat is, a jelenlegi hagyományos orvosi modellje a magas koleszterinszintet vagy a túlzott LDL-t (alacsony sűrűségű lipoprotein) hibáztatja, amelyet az LDL oxidációja okoz a telített zsírokban gazdag étrend eredményeként. 

A hagyományos orvoslásban a megelőzés középpontjában a gyógyszerek használata áll: gyógyszerek a vér LDL-szintjének csökkentésére, aszpirin vagy Plavix, stb.. a véralvadás gátlására és a szívroham megelőzésére, és még sok más. Az étrenddel és a testmozgással való kapcsolat általában másodlagos, és csak a tény után veszik figyelembe.

A szív- és érrendszeri betegségek nézete

A vér magas koleszterinszintjét gyakran kíséri magasvérnyomás, és a krónikus vércukorszint-emelkedés jelei. Ez a zsíranyagcsere, valamint a szénhidrátok és a fehérjék metabolizmusának zavarát mutatja.

A koleszterin a jó keringés, a jó egészség egyik fő összetevője

Ez egy zsírszerű anyag, amely az artériák bélésében a kenéshez szükséges. Az ételünkből származó koleszterin mellett a máj koleszterint is termel, amelyet az artériás bélést alkotó sejtek használnak.

Amikor az artériás sejtek lebomlanak, kiválasztódnak a szervezetből, és új sejtek nőnek, hogy felszívják a koleszterint a vérben. A koleszterin koncentrációja a vérben növekszik, ha az artériás sejtek lebomlása (halála) meghaladja az új sejtek felépítését (születését).

A koleszterinnel kapcsolatos problémák a megváltozott zsírokban gazdag étrenddel kezdődnek

Amikor a természetes zsírokat túlmelegítik és keményítővel sütik, mint sült burgonya, fánk, pite, sütemények, burgonya chips stb., Megváltoztatják és hibássá válnak. A hibás zsírok a májba kerülnek, amely, amint emlékszel, koleszterint termel. Amikor azonban a máj hibás zsírokból koleszterint állít elő, a koleszterin is hibás és gyorsan lebomlik az artériákban. Ez degeneratív ateroszklerózishoz (plakkhoz) vezet, amelyet általában a vér emelkedett koleszterinszintje kísér.

Az artériák vérrel látják el a szívet. Ha a vér túl sok zsírtartalmú, elveszíti a folyékonyságot, és csökken a szív ellátása. Ez azt eredményezi, hogy a szív keményebben dolgozik, és végül megsérül. Ahogy a szív romlik, izmai és szelepei elveszítik erejüket és rugalmasságukat, és az erek keményednek. A szív falai tágulnak, időzítő mechanizmusa zavart, és ez a csodálatos szerv meghibásodik.

A természetes zsírok nem vezetnek artériás betegséghez

Sok étrend, mint például néhány eszkimóé, nagy mennyiségű zsírt tartalmaz a fókából és a rozmárból, de az artériák normálisak és egészségesek maradnak.

 

A szív- és érrendszeri betegségek holisztikus szemlélete

A szívbetegségek fenti drámai áttekintésében a valóság nagy része kimarad. Azt a tényt, hogy az artériák, a vér és maga a szív intelligens és önszabályozó sejtek billióiból áll, teljesen figyelmen kívül hagyják. És mi a helyzet a szív szabályozó és visszatápláló anyagcseréjével: a szívburokkal, a vagus idegekkel, a pajzsmirigygel és a mellékvesékkel, az agyalapi mirigy mesterével és a hipotalamusz felügyelőjével? Ők is több billió sejtből állnak.

Ha valóban szív- és érrendszeri egészséget szeretne, akkor nemcsak a hagyományos vagy népszerű nézetet kell néznie, hanem a holisztikus és szisztémás nézetet is. Mi, emberek és állatok önszabályozó organizmusok vagyunk, amelyek sejtek trillióiból állnak, amelyek mindegyike önszabályozó. Ezek a sejtek olyan szerveket alkotnak, amelyek némileg önszabályozóak, míg minden sejt és szerv a szabályozó mirigyek és a felügyelő szervek alá tartozik: a talamusz és a hipotalamusz.

Természetesen nem hagyhatjuk figyelmen kívül a szív és más szervek, az összes szerv és az endokrin rendszer, valamint az endokrin rendszer és a hipotalamusz közötti kapcsolatokat. Mégis, mindezek a szervek és rendszerek sejtekből épülnek fel, ezért fontos a sejtek egészsége és vitalitása.

Ha összehasonlítjuk a szívet egy motorral, a mellékvese adrenalin hormonokat pumpál ki benzinként, és a pajzsmirigy szabályozó hormonjaival olyan, mint a karburátor. A pericardium és a vagus ideg az elektromos impulzus és szikra, amely a szívet erősebben pumpálja és több oxigént pumpál. Amikor a pajzsmirigy, amely szabályozza az anyagcsere sebességét, túlműködik, a szív gyorsabban ver. Ha nem elég aktív, a szív lassan ver, és a személy fáradtnak érzi magát. Az agyalapi mirigy a kormányszerkezet, míg a hipotalamusz a vezető. A hipotalamusz visszajelzést kap az összes rendszertől, és figyelemmel kíséri és szabályozza az összes anyagcserét.

Vérnyomás emelkedés függ a szervek működésétől

A szív- és érrendszer egészségében a hasnyálmirigy, a máj és a vese akut szerepet játszik. A krónikus vércukorszint-emelkedés a koszorúér-betegség kockázati tényezője. A máj és a vese is részt vesz a vér szűrésében, és ha ezek a szervek kimerültek és nem tudnak megbirkózni a vér mérgező terhelésével, az nagy megterhelést jelent a szívre. Amikor a vesékben lévő glomerulusok (kis szűrők) eltömődnek, az artériás vérnyomás megemelkedik. Amikor a máj zsúfolt, nyomás keletkezik a vénákban. A szívnek keményebben kell dolgoznia, hogy a vért átnyomja a veseszűrőkön és a májon.

Látható tehát, hogy a hagyományos orvosi modellben túl sok figyelmet fordítanak a koleszterinre, vérnyomásra, vagy magára a szívre, miközben figyelmen kívül hagyják az abnormális máj- és veseállapotokat. A jó szív- és érrendszeri egészség érdekében nemcsak a szívre és az artériákra, hanem a májra, a vesére, az endokrin rendszerre és a hipotalamuszra is gondoskodni kell.

Az egészséges szív- érrendszer, és vérnyomás

Az általános szív- és érrendszeri egészség eléréséhez a legrövidebb út a megelőzés és az optimális sejttáplálkozás révén történő helyreállítás. A zsíros ételek és a gyorsételek kerülése, a túlevés és a testmozgás beiktatása a mindennapi életbe rendkívül fontos.

A következő részeiből megtudhatja, hogyan javíthatja közvetlenül a szív- és érrendszeri egészségét az Algák hozzáadásával.

Az Algák segítik a hipotalamusz irányítását

Amikor a szervezet sejtjei megkapják a szükséges tápanyagokat és az ebből származó energiát, jó virtuózként elvégzik a sejtanyagcsere-tevékenységek sokaságát: növekedést, javítást, tisztítást, regenerációt, védelmet és még sok mást. Ha a szerv minden sejtje jól végzi a feladatát, akkor a szervnek esélye lesz arra, hogy elvégezze anyagcsere tevékenységét. De ne felejtsük el, hogy a sejt- és szervegészségügyi funkciókat a mirigyszint irányítja, amelyet magát a „főmirigy” – a hipotalamusz – felügyel.

Kétségtelen, hogy az Algák (Spirulina, Chlorella, Kelp, Lithothamnium, Haematococcus  P. Astaxanthin)  tápanyagai hatékonyan táplálják a test összes sejtjét, beleértve a hipotalamusz sejtjeit is. Dr. Michael Kiriac szavaival élve, ebben az értelemben az Algák felébreszti a „zseniálist”. Az Algákban található számos fitonutriensről és pigmentről, mint például a béta-karotinról, az alfa-karotinról és az astaxanthinról, humán klinikai vizsgálatokban bebizonyosodott, hogy áthatolnak a vér-agy gáton, és áthatolnak az írisz gáton is.

Az Algák segíthet csökkenteni a rossz koleszterinszintet

A spirulinával végzett számos tanulmány arra a következtetésre jutott, hogy a spirulina csökkenti a szérum koleszterinszintjét, és valószínűleg kedvező hatással van a szívbetegségek enyhítésére. Előnyök a lipoproteinek metabolizmusára gyakorolt hatásából származhatnak.

Az Algák támogatja a szívet és az érrendszert

Az Algákban   (Spirulina, Chlorella, Kelp, Lithothamnium, Haematococcus  P. Astaxanthin)  néhány specifikus tápanyag van jelen, amelyek hatékonyan javítják a szívszövetek rugalmasságát, növelik az érrendszer védelmét, megakadályozzák és csökkentik a “rossz” koleszterinszintet, valamint megakadályozzák az érelmeszesedést.

A béta-karotin, a GLA, a vas és a mukopoliszacharidok

  • a szívszövetek rugalmasságának javítása
  • vérnyomáscsökkenés
  • az érrendszer védelmének fokozása
  • A “rossz” koleszterinszint megelőzése és csökkentése
  • Az érelmeszesedés megelőzése
  • a testszövetek, különösen a kötőszövetek erősítése
  • a testszövetek rugalmasabbá és ellenállóbbá tétele
  • erős gyulladáscsökkentő hatással rendelkezik
  • a szív szöveteinek megerősítése
  • védelem az artériás romlás ellen
  • az érrendszer védelme a vérzsír csökkentésével

Hivatkozások

  • Troxler, R. és Saffer, B. (Harvard School of Dental Med. Kutatók) Az algákból származó fikocianinok citosztatikus és citotoxikus ( dózis-válasz ) az orális laphámsejtes karcinóma ( emberi vagy hörcsög ) ellen. Előadás az International Association for Dental Research általános ülésén, 1987
  • Vonshak, A. (szerk.). Spirulina platensis (Arthrospira): Fiziológia, sejtbiológia és biotechnológia. London: Taylor & Francis, 1997.
  • Diaz Del Castillo, szül. Mexikó felfedezése és meghódítása, 1517-1521. London: Routledge, 1928, 300. o.
  • Abdulqader, G., Barsanti, L., Tredici, M. “Az Arthrospira platensis betakarítása a Kossorom-tóból (Csád) és háztartási felhasználása a Kanembu között.” Alkalmazott Phychology folyóirat. 12: 493-498. 2000.
  • A Spirulina biomassza jellemzése a CELSS étrendi potenciál szempontjából. Normal, Al.: Alabama A&M Egyetem, 1988.
  • Cornet J.F., Dubertret G. “A Spirulina cianobaktérium a MELISSA mesterséges ökoszisztéma fotoszintetikus rekeszében.” Workshop a mesterséges ökológiai rendszerekről, DARA-CNES, Marseille, Franciaország, 1990. október 24-26.
  • Ciferri, O. “Spirulina, az ehető mikroorganizmus.” Mikrobiológiai felülvizsgálatok. 47, 4, 1983. dec.
  • Babadzhanov, A.S., et al. “Az Üzbegisztánban termesztett Spirulina Platensis kémiai összetétele”. Természetes vegyületek kémia. 40, 3, 2004.
  • Tokusoglu, O., Unal, M.K. “Három mikroalga biomassza tápanyagprofilja: Spirulina platensis, Chlorella vulgaris és Isochrisis galbana.” Élelmiszertudományi folyóirat. 68, 4, 2003.
  • Négy különböző B12-vitamin vizsgálati mikroorganizmus növekedési válaszának variációi ugyanazon szövetre és standard készítményekre. Elizabeth A. Cook és Lillian N. Ellis. Appl Microbiol. 1968. december; 16(12): 1831–1840.
  • Watanabe, F. et al. “B12-vitamin-vegyületek jellemzése és biológiai hozzáférhetősége ehető algákból.” Journal of Nutrition Science and Vitaminology, 2002. október, 48 (5):325-331.
  • Spirulina pacifica, mint a kobalamin B-12 vitamin forrása. 1999. január.
  • Ayehunie, S. et al. “A HIV-1 replikáció gátlása a Spirulina platensis vizes kivonatával (Arthrospira platensis).” JAIDS: Journal of Acquired Immune Deficiency Syndromes & Human Retrovirology. 1998. május 18., 1.: 7-12.
  • Khan, M., et al. “A Spirulina védőhatása a doxorubicin által kiváltott kardiotoxicitás ellen.” Fitoterápiás kutatás. 2005. december; 19(12):1030-7.
  • Wang, Y. et al. “A fekete áfonya, spenót vagy spirulina étrend-kiegészítése csökkenti az ischaemiás agykárosodást.” Kísérleti neurológia. 2005. május; 193(1):75-84.
  • Gemma, C., et al. “A magas antioxidáns aktivitású élelmiszerekben dúsított étrendek visszafordítják az életkor által kiváltott cerebelláris béta-adrenerg funkció csökkenését és a proinflammatorikus citokinek növekedését.” Kísérleti neurológia. 2002. július 15.; 22(14):6114-20.
  • Chen, LL, et al. “A spirulina platensis kísérleti vizsgálata patkányok allergiás rhinitisének kezelésében.” 中南大学学报(医学版) = Journal of Central South University (Medical Sciences). 2005. február. 30(1):96-8.
  • Mir Misbahuddin, AZM Maidul Islam, Salamat Khandker, Ifthaker-Al-Mahmud, Nazrul Islam és Anjumanara. A spirulina kivonat és a cink hatékonysága krónikus arzénmérgezésben szenvedő betegeknél: randomizált, placebo-kontrollos vizsgálat. (Kockázati tényezők ). Toxikológiai folyóirat: Klinikai toxikológia. 44.2 (2006. március): p135(7).
  • Simpore, J., et al. “HIV-fertőzött és HIV-negatív alultáplált gyermekek táplálkozási rehabilitációja a spirulina felhasználásával.” A táplálkozás és az anyagcsere évkönyvei. 49, 2005: 373-380.
  • Mao, TK et al. “A Spirulina-alapú étrend-kiegészítő hatása az allergiás rhinitisben szenvedő betegek citokintermelésére.” Gyógyászati élelmiszerek folyóirata. 2005 tavasza; 8(1):27-30.
 

Forrás  

Roland Thomas     

Amerikai Természetgyógyászati Orvosi Szövetség tagja  

https://www.themagicisbac.com/

 

Shopping Cart